OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 15 marca 2020 r.

niedziela 15.03.2020

1.      Pamiętajmy, że najważniejszym zadaniem w świętym czasie Wielkiego Postu jest nasze nawrócenie. Chodzi o nawrócenie we wszystkich wymiarach naszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego. Potrzeba wiele pokory i silnej wiary w Boże miłosierdzie. Nawrócenie ma się dokonać przede wszystkim w naszym sercu. Pomagają nam w tym zewnętrzne praktyki pokutne i modlitwa w domu różańcem, które ofiarujmy w intencji o oddalenie od nas nieszczęścia zarażenia koronawirusem.

2.      W związku z możliwością zarażenia ponawiam apel sprzed tygodnia o podjęcie przez każdego z nas wszelkich środków ostrożności. Starajmy się ograniczać wychodzenia z domu bez ważnej potrzeby (dotyczy to szczególnie dzieci i młodych, którzy w tym celu mają wolne od szkoły, choć są najmniej narażeni, to przecież mogłyby roznosić wirusa bezobjawowo). Osoby z jakąkolwiek infekcją niech tym bardziej tego przestrzegają i pozostaną w domu. Osoby starsze i schorowane, bardziej podatne na zarażenie, niech znajdą pomoc u bliskich i sąsiadów w załatwianiu niezbędnych spraw, np. zrobienia zakupów. Zaprzestańmy zbędnych podróży i przemieszczania się. Wyciągnijmy wnioski z tego co spotkało już inne kraje i zachowajmy rozwagę oraz pokornie poddajmy się zaleceniom władz i służb medycznych, które głoszą: dbajmy o regularną higienę rąk, na Mszy św. znak pokoju przekazujmy sobie poprzez skinienie głowy, kto ma silne obawy, ten może przyjąć Komunię św. na rękę albo w sposób duchowy (wyrażając w sercu silne pragnienie zjednoczenia z Jezusem Eucharystycznym), nie używamy święconej wody w kropielnicach, ograniczajmy podawanie rąk na przywitanie, kiedy nie mamy możliwości szybkiego ich umycia bądź odkażenia. Moi Kochani Parafianie! Przy obecnej wiedzy na temat koronawirusa wiemy, że jedna osoba może w zbiorowisku ludzkim zarazić kilkuset. Wyżej wymienione zalecenia kościelnych hierarchów (nawet udzielona dyspensa od obecności na niedzielnej Mszy św.) na nic się więc nie zdadzą! Nie grajmy więc bohaterów, bo to nie pora, aby pielęgnować zbytnią pewność siebie mówiąc: „mnie nic nie będzie”; może Tobie rzeczywiście nic się nie stanie, ale przez Twą nieostrożność mogą ucierpieć inni, a to podlega nie pod kościelne, ale Boże przykazanie „nie zabijaj!”. Nie szukajmy, w tym co się obecnie dzieje, teorii spiskowych i wrogów Kościoła, ale módlmy się i zróbmy co w naszej mocy, aby nadchodząca zaraza została opanowana za łaską Boga i dzięki WIERZE, i dzięki ROZUMOWI!!!

Na stronie diecezji pelplińskiej oraz episkopatu Polski (zob. linki u dołu na parafialnej stronie) można zapoznać się z komunikatem naszego biskupa oraz Rady Stałej KEP.

3.      W czwartek, 19 marca, przypada uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Św. Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa.

4.      Zmarła w Niemczech pochodząca z naszej parafii śp. Justyna Góźdź. Pogrzeb ma odbyć się po kremacji u nas, termin jest jeszcze nie ustalony. Polecajmy ją Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

5. UWAGA!!! Jutro na każdej z Mszy niedzielnej łącznie z moją osobą może być tylko 50 osób. Liczę na Wasze zrozumienie i powagę sprawy.

6. Życzę Wam mimo wszystko pogodnej i miłej niedzieli oraz takich samych kolejnych dni.