OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 29 marca 2020 r.

niedziela 29.03.2020

1.     Od piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty a teraz nabiera on charakteru pasyjnego. Zasłonięty krzyż ma skoncentrować naszą uwagę i kontemplować Mękę Pańską.

2.     Spowiedź przedświąteczna z udziałem księży z dekanatu została odwołana na późniejszy czas (maj lub czerwiec), gdy minie zagrożenie zarażenia.

3.     Zachęcam wiernych, aby zamiast spowiedzi przed świętami zastosować akt żalu doskonałego, przy wypełnieniu wszystkich pięciu warunków sakramentu pokuty (z tym, że 4 warunek „szczerej spowiedzi” odkładamy na późniejszy czas). W wyjątkowych okolicznościach, gdy spowiedź uszna jest niemożliwa, Kościół zezwala na taką formę, która też usuwa z duszy grzechy ciężkie, które jednak należy wyznać przy kolejnej spowiedzi, w tym przypadku jak ustanie epidemia.

4.     Jak już ogłaszałem w najbliższy piątek nie będzie wizyty z sakramentami u chorych. Bardzo proszę o przekazanie tej informacji chorym krewnym lub sąsiadom.

5.     Biuro parafialne jest wciąż nieczynne. Wszelkie sprawy proszę konsultować najpierw telefonicznie.

6.     Z uwagi na zaostrzenie przepisów o zgromadzeniach, na Mszy św. może być jedynie 5 osób. Dlatego w tym tygodniu i w kolejnym Msze św. w dni powszednie będą rano o godz. 9:00. Proszę o zastosowanie się do tego przepisu. Osoby, które mają tego dnia intencje niech przyjdą po prostu wcześniej. Nie chcę potem rozstrzygać sporów, kto powinien być a kto nie! – to nie jest rola duszpasterza.

7.     W przyszła Niedzielę Męki Pańskiej, zwaną Niedzielą Palmową, nie będzie poświęcenia palm.

8.     W tym szczególnym trudnym czasie nie ustawajmy w modlitwie, uczestniczmy z całym Kościołem powszechnym w nabożeństwach, Mszach św. poprzez środki społecznego przekazu (telewizję, radio i Internet). Wykorzystajmy ten czas jako swego rodzaju rekolekcje, aby przygotować swoje serce dla Zbawiciela i godnie przeżyć święta paschalne.